Pozrite si krátke filmy z našich outdoorových akcií, ktoré som vlastnoručne natočil a zostrihal, aby slúžili ako spomienka pre účastníkov a inšpirácia pre nasledovníkov.

 

Kilimanjaro on Mountain Bike

Najvyššia hora Afriky na horskom bicykli. Kilimanjaro je najvyššou osamotene stojacou horou na svete. Za 5 dní sme vystúpali 6.000 výškových metrov z dažďového pralesa až na vrchol, do pásma večného ľadu a snehu. 

Slovinsko zo severu na juh

Za 7 dní sme prebikovali zo severnej hranice Slovinska k moru. Najskôr strminy Júlskych Álp, potom úrodné vinice na predhoriach a nakoniec divoké morské pobrežie. To všetko v 40 stupňových horúčavách extrémneho leta 2018.

Singlom cez Negevskú púšť

Úžasné púštne dobrodružstvo. 6 dní singel trailom púšťou, cez ktorú Mojžiš previedol Izraelitov z Egyptského otroctva. Fantastické scenérie zakončené kúpanim v koralových útesoch Červeného mora a prechom divokých kaňonov Wadi Rum.

MTB dobrodružstvá na Novom Zélande

Nekonečné single v nekonečnom daždovom pralese. Výstup na dymiacu horu Mordor z Pána prsteňov aj kúpanie v lagúnach horských vodopádov. To všetko sme zažili na karavanovom MTB výlete po severnom ostrove Nového Zélandu.

Per Aspera ad Astra

Utrpením ku hviezdam. Štvordňová cesta peklom aj rajom po západnej Ukrajine. Návrat do minulosti a návrat ku koreňom MTB. Krásna jesenná príroda, fantastické výhľady, žiadni turisti. Tlačenie, nosenie, divoké zjazdy. Blato aj slnko. To všetko kúsok za hranicami.

Za prašanom do Kanady

Prašan je mantrou každého freeridera, ktorý už zažil ten výnimočný pocit, keď zmiznú všetky odporové sily a ty sa akoby vznášaš vo vzduchoprázdne. A okamžite vznikne závislosť. A závislosť musí byť ukojené za každú cenu. Peniaze nemajú hodnotu, keď nemáš prašan. Hor sa teda na Heliskiing do Kanady.

Ski Emotions

Biely neporušený sneh, modrá obloha bez jediného mráčka, čierne kolmé sklné steny. To je kulisa, ktorá nenechá ľahostajným žiadneho milovníka skialpinizmu. Po dlhom období sneženia prišla vytúžená tlakový výš. Využili sme ju na 5 nádherných výstupov v okolí rakúskeho Innsbrucku.

Bike + Ski + Climb = 3 in 1

Priblíž sa k hore na biku, vyšplhaj jej strmou stenou a zlyžuj hladkým kuloárom. Tri outdoorové disciplíny sú potrebné na toto dobrodružstvo v  neporušenej prírode ďaleko od ľudských problémov.

Covidové metamorfózy

Máme prvý lockdown. Celosvetová epidémia dorazila na Slovensko. Všetci sa bojíme. Nikto nevie čo bude. Hory sú prázdne, akoby na svete nemalo ostať ani jediného človeka. Počas tohto výstupu zažívam akýsi oslobodzujúci pocit. Akoby sme sa pohybovali vo večnosti.

Hrebeň Nízkych Tatier

Skialpová klasika trochu inak. Prvý deň mrzneme vo víchrici aby sme sa ráno prebudili do dokonalého bezoblčného horúceho dňa. Super akcia plná dobrej nálady a …

Kľučkovanie mezi lavínami

Švortisícovky v pohorí Alborz na severe Iránu. Skutočné horské lyžovanie so všetkým čo k tomu patrí. Nedostatok kyslíka, krutý mráz, odľahlosť, strmé lavinózne svahy. To sú tie správne ingrediencie do poriadne piknatného skialpového frikasé.

3 x 4000 v Iráne

Shir-Kuh, tajomná snehová hora v púšti nad mestom Yazd, centrom svetového Zoroastrizmu.  Tochal – štvortisícovka priamo nad vežiakmi Teheránu. Kolumn Bastah nad lyžiarskym strediskom Dizin. Irán ponúka nečakané možnosti na skialpinizmus.

Zlyžovanie hory Vichren

Tretia najvyššia hora Balkánu sa nachádza v pohorí Pirin. Táto oblasť je známa obrovským množstvom snehu. Hoci počasie nám praje, len o vlások unikneme katastrofe spôsobenej nečakaným pádom.

Rock Climbing in Wadi Rum, Jordan

Vysoké kolmé skalných steny a hlboké úzke kaňony. To je lezenie v Jordnánskej púšti v oblasti Wadi Rum. Potulky púšťou aj prechod stolovej hory ako z knihy A. C. Doyla – Stratený svet. Kúpanie v koralovom mori aj návšteva starobylej Petry.

Dolomity - raj priateľov veľkých stien

Talianske Dolomity sú lákadlom pre všetkých horolezcov. Najmä tých, ktorí obľubujú big walls – veľké steny. Vyliezli sme južnú stenu Tofany di Rozes, Žltú hranu, známu cestu Hermana Buhla na Tre Cime di Lavaredo aj technickú lahôdku na Cinque Torri. Vydarený výlet.

Zimný Gerlach východnou stenou

Klasická, sympatická Slámova cesta vo východnej stene Gerlachu vo Vysokých Tatrách. Typické zimné lezenie v našich malých veľhorách. S partiou veselých kamarátov je vždy dobrá nálada

Malá Bašta, zimná klasika na poobedie

Nenápadná vežička nad Popradským plesom poskytuje príjemné zimné lezenie s krátkym nástupom. Patrične si ho vychutnáme. A na záver nás čaká malá vtipná nepríjemnosť.

Lezenie ľadopádov

Slovensko je malá ale krásna krajina plná prírodných zaujímavostí. Pozrite si úsmevný navod ako liezť kolmé ľadopády. Jeden deň priateľov ľadu.

Namíbia Road Trip

Motorkový výjazd do južnej Afriky. Požičali sme si motorky v Cape Town a vyrazili sme šotolinovými cestami na sever až do národného parku Etosha v Namíbii. Tu sme to museli kvôli neustálim defektom a nedostatu náhradných dielov. otočiť. Stálo to zato. K highlitom výjazdu patrí najmä prejazd jedného z najhlbších kaňonov na svete – Fish River Canyon a výstup na Spitzkopfe. Fantastickú žulovú pyramídu vypínajúcu sa v nádhernej pieskovej púšti.

21 dní v Maroku

Okružná decembrová jazda Marokom. Asfaltky aj šotoliny. Vysoké hory, nekonečné púšte, rozoklané pobrežie. Maroko je nádherná krajina. Hoci sme v Afrike, viac mrzneme ako sa vyhrievame na slnku. Nenecháme si ujsť ani výstup na najvyššiu horu Maroka – Djebel Tubkal.

Wild East Enduro

Kto by to povedal, že Ukrajina je taká hornatá krajina? Priam ideálna na enduro jazdenie na motorke. K ochrane prírody tam majú pomerne vlažný prístupa a tak takmer dobijeme najvyššiu horu tejto úžasnej krajiny v sedle našich strojov. Na Ukrajine akoby sa zastavil čas. Treba sa sem vrátiť lebo nám to ujde.