Via Ferrata

STATERA znamená po latinsky rovnováha. Vybrali sme si tento názov pretože veríme vo vyváženosť všetkého. Dobra a zla, práce a zábavy, sily a múdrosti ale aj tela a ducha. Horská cyklistika pre nás nie je len šport. Je to symbióza stroja, človeka a prírody. Spoznaj náš kraj nie len ako zanietený športovec ale aj ako milovník a ochranca prírody.

Geografia eng

Banská Bystrica je starobylé mesto s bohatou históriou baníctva. Leží v kotline obklopenej zo všetkých strán pohoriami a národnými parkami. Od nás je všade blízko. Geografický stred Slovenska leží 15 km na východ a stred Európy 15 km na západ od mesta. Kremnické vrchy, Veľká Fatra, Nízke Tatry či Poľana, každé z pohorí má svoj osobitý charakter. Členitým reliéfom a pestrosťou scenérií je celá oblasť mimoriadne atraktívna pre horskú cyklistiku.

Vrcholové partie pohorí siahajúce až do 2.000 m.n.m. majú prevažne lúčny charakter. Nižšie položené oblasti sú bohato zalesnené s mnohými potokmi a čistinkami. Krajina je popretkávaná hustou sieťou dobre zjazdných poľných a lesných ciest a chodníkov. Fajnšmekrov potešia časté prirodzené singel traily. Túry majú výrazný výškový profil. Hore, dole, hore, dole. Rovinu u nás nejazdíme.

V celej oblasti je dobre rozvinutý cestovný ruch. Kraj bol v stredoveku súčasťou horného Uhorska. Tunajšie bane na zlato, striebro a meď patrili k najbohatším v Európe. Táto tradícia je dodnes prítomná v mnohých mestách a dedinách. Banská Bystrica, Kremnica, Banská Štiavnica (na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO) či Špania dolina, to sú top lokality kde na teba história doslova dýcha. Ak sa chceš uvoľniť po náročnej jazde, môžeš tak urobiť v niekoľkých termálnych kúpaliskách alebo známych liečebných kúpeľných strediskách.

Na svoje si prídu aj obdivovatelia prírody. V okolitých horách nájdete nepreberné množstvo výborne značených turistických chodníkov. Zaujímavou atrakciou je 3 km dlhá Harmanecká jaskyňa s bohatou kvapľovou výzdobou alebo splav rieky Hron. Nachádzajú sa tu jedny z najlepších slovenských oblastí s kvalitne odistenými cestami pre skalolezectvo.

V regióne je mnoho menších a dve veľké lyžiarske strediská, ktoré sú vybavením a službami na úrovni alpského štandardu. V stredisku Jasná sa v roku 2016 konali preteky svetového pohára žien v zjazdových disciplínach. Sú tu výborné podmienky na skialpinizmus aj freerideové lyžovanie. Na vysokej úrovni je miestna ľahká atletika aj zjazdové a bežecké lyžovanie. Hráči z Banskej Bystrice tvrdia muziku v americkej hokejovej NHL.

Ubytovacích kapacít je dostatok. Od luxusných hotelov cez bežné penzióny až po jednoduché chaty či apartmány na súkromí. Ak si neželáš vyslovený luxus, zoženieš bez problémov veľmi slušné ubytovanie v cene 10 – 15 eur/osoba/noc. Google ťa nesklame.

Za výborný obed dáš od 4 eur (jednoduché menu) až po 7 eur v lepšej reštaurácii. Všade čapujú výborné pivo rôznych značiek, zaplatíš 1 – 1,5 eur za pol litra. Kávička 1 -1,5 eur, pol deci taktiež okolo 1,5 eur. Samozrejme na našich trailoch budeš pitný režim riešiť predovšetkým v zapadnutých krčmičkách malých horských dediniek, a tam sú ceny polovičné.

Banská Bystrica je univerzitné mesto a preto je plná mladých ľudí. Mimochodom Slovensko je sveto-známe krásnymi ženami. Centrum nočného života je na hlavnom námestí, plnom reštaurácií, kaviarní, barov a dance-klubov. Skutočnú diskotéku „Ministry of fun“ nájdete v shoping centre Európa.