náš REGIÓN

Hoci centrom naších aktivít je predovšetkým okolie Banskej Bystrice, dokonale poznáme celé Slovensko a nevyhýbame sa ani sprevádzaniu v rámci celého sveta.

Geografia

Banská Bystrica je starobylé mesto s bohatou históriou baníctva. Leží v kotline obklopenej zo všetkých strán pohoriami a národnými parkami. Od nás je všade blízko. Geografický stred Slovenska leží 15 km na východ a stred Európy 15 km na západ od mesta. Kremnické vrchy, Veľká Fatra, Nízke Tatry či Poľana, každé z pohorí má svoj osobitý charakter. Členitým reliéfom a pestrosťou scenérií je celá oblasť mimoriadne atraktívna pre horskú cyklistiku.

Vrcholové partie pohorí siahajúce až do 2.000 m.n.m. majú prevažne lúčny charakter. Nižšie položené oblasti sú bohato zalesnené s mnohými potokmi a čistinkami. Krajina je popretkávaná hustou sieťou dobre zjazdných poľných a lesných ciest a chodníkov. Fajnšmekrov potešia časté prirodzené singel traily. Túry majú výrazný výškový profil. Hore, dole, hore, dole. Rovinu u nás nejazdíme.

cestovný ruch

V celej oblasti je dobre rozvinutý cestovný ruch. Kraj bol v stredoveku súčasťou horného Uhorska. Tunajšie bane na zlato, striebro a meď patrili k najbohatším v Európe. Táto tradícia je dodnes prítomná v mnohých mestách a dedinách. Banská Bystrica, Kremnica, Banská Štiavnica (na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO) či Špania dolina, to sú top lokality kde na teba história doslova dýcha. Ak sa chceš uvoľniť po náročnej jazde, môžeš tak urobiť v niekoľkých termálnych kúpaliskách alebo známych liečebných kúpeľných strediskách.

Na svoje si prídu aj obdivovatelia prírody. V okolitých horách nájdete nepreberné množstvo výborne značených turistických chodníkov. Zaujímavou atrakciou je 3 km dlhá Harmanecká jaskyňa s bohatou kvapľovou výzdobou alebo splav rieky Hron. Nachádzajú sa tu jedny z najlepších slovenských oblastí s kvalitne odistenými cestami pre skalolezectvo.

V regióne je mnoho menších a dve veľké lyžiarske strediská, ktoré sú vybavením a službami na úrovni alpského štandardu. V stredisku Jasná sa v roku 2016 konali preteky svetového pohára žien v zjazdových disciplínach. Sú tu výborné podmienky na skialpinizmus aj freerideové lyžovanie. Na vysokej úrovni je miestna ľahká atletika aj zjazdové a bežecké lyžovanie. Hráči z Banskej Bystrice tvrdia muziku v americkej hokejovej NHL.

ubytovanie, gastro, bary

Ubytovacích kapacít je dostatok. Od luxusných hotelov cez bežné penzióny až po jednoduché chaty či apartmány na súkromí. Ak si neželáš vyslovený luxus, zoženieš bez problémov veľmi slušné ubytovanie v cene 10 – 15 eur/osoba/noc. Google ťa nesklame.

Za výborný obed dáš od 4 eur (jednoduché menu) až po 7 eur v lepšej reštaurácii. Všade čapujú výborné pivo rôznych značiek, zaplatíš 1 – 1,5 eur za pol litra. Kávička 1 -1,5 eur, pol deci taktiež okolo 1,5 eur. Samozrejme na našich trailoch budeš pitný režim riešiť predovšetkým v zapadnutých krčmičkách malých horských dediniek, a tam sú ceny polovičné.

Banská Bystrica je univerzitné mesto a preto je plná mladých ľudí. Mimochodom Slovensko je sveto-známe krásnymi ženami. Centrum nočného života je na hlavnom námestí, plnom reštaurácií, kaviarní, barov a dance-klubov. Skutočnú diskotéku „Ministry of fun“ nájdete v shoping centre Európa.

história

História mesta sa začala písať v 13. storočí. Z pôvodne Slovenskej osady Bystrice – zásluhou niekoľkých rodín saských kolonistov, ktorí na území dnešného mesta prirodzene vytvorili hospodársko-správnu a remeselnícku základňu banskej výroby v tejto oblasti, stúpol význam osady natoľko, že ju kráľ Belo IV. v roku 1255 povýšil na mesto.

Mesto Banská Bystrica (Bystrice, Biztriche, Byzthercebana, Bystricia, Neusohl, Novo Solio, Neosolium, Beszterczebánya atď.) je veľmi staré osídlenie situované na ceste „Via magna“ z Uhorska do Poľska, ktoré slúžilo ako východisková základňa pre ťažbu na ložiskách medi, zlata a železa. Tieto kovy sa ťažili už niekedy okolo začiatku nášho letopočtu v blízkom okolí mesta a zlato s istotou aj v jeho terajších častiach . Pôvodne slovenské osídlenie nadobudlo väčší význam po príchode baníkov z nemecky hovoriacich zemí a to hlavne po mongolskom (tatárskom) vpáde v roku 1242, kedy ich kráľ Béla IV. pozýval do vyplienenej krajiny. Rozmach osídlenia bol zrejme veľmi rýchly, lebo už v roku 1255 mu udeľuje práva slobodného kráľovského mesta. Mestské práva boli pôvodne udelené len pre saských hostí, ale slovenské obyvateľstvo si neskôr vydobylo tiež rozhodovacie postavenie, takže sa po roku striedali nemecký richtár so slovenským. Rozvoj mesta bol spojený hlavne s ťažbou medených rúd v území medzi Starými Horami (Altenberg) a Španiou Dolinou (Herrengrund). Hoci sa tu meď ťažila zrejme už v predhistorických časoch, priemyselný význam nadobudla až v druhej polovici 13. stor. V 14. stor. sa meď už preukázateľne vyvážala do Benátok. Cez viaceré európske prístavy sa bystrická meď vyvážala až do Číny, Ameriky, Afriky a na Stredný Východ. Spektrálnymi analýzami bolo dokázané, že väčšina bronzových výrobkov vyrobených v tej dobe v južnej Nigérii obsahujú meď z Banskej Bystrice a okolia.

viac z histórie tu

Naše overené túry

26 km
↑ 850 m ↓ 850 m
Pohodová jazda s krásnymi scenériami a výborným singel zjazdom.

GALÉRIE