Single okolo Ľupče

Slovenská Ľupča
48 km
↑ 1.300 m ↓ 1.300 m
5. -6. hod.
840 m shelter under Pleše
365 m Slovenská Ľupca
100 %
●●●
●●○
kdekoľvek
1.Narow singles 2.Lyžiarske múzeum
Podkonice, Poniky
Harmanec 1:50.000 N.21

Lesná cesta / Forstweg / Dirt31 km65 %

Chodník / Pfad / Trail11 km23 %

Asfalt / Asphalt / Tarmac6 km13 %

Tlačenie / Schieben / Push0 km0 %

Najviac túžiš po tom, čoho máš málo. Na tejto túre nájdeš to, po čom piští duša každého skutočného bikera. Singláče, teda úzke chodníčky hadiace sa pomedzi stromy. Každý je iný ale niečo majú spoločné. Sú rýchle a vyžadujú absolútne sústredenie. Tie najlepšie obsahujú lahôdky v podobe 180-tiek, klopeniek, skočíkov či dropíkov. Všetky za odmenu ponúkajú jediné – poriadnu dávku endorfínov. Tie naše sú vačšinou prírodné, ruka kopáča sa ich nikdy nedotkla.

Začneš u mňa doma. Popri potôčku Ľupčica minieš Hiadľovského farmu (vyrábajú sa tu špičkové parmezány – všetko na export do Francúzska), peknou lesnou cestičkou do dediny Priechod. Priechod preto, lebo ním všetci iba prechádzajú. Kúsok asfaltkou smer Baláže a neskôr stredným traverzom na lesnú asfaltku vedúcu z Podkoníc na chatu pod Plešami. Ja síce radšej chodím horným traverzom, ale to je iba pre masochistov. Je to síce oveľa-oveľa ťažší (fakt strmo-strmo a dlho-dlho len hore a hore) ale zato o trochu krajší variant.

Singlový zjazd začína kúsok pod chatou. Je to vlastne trasa svetového poháru v zjazde, ktorý sa tu voľakedy pravidelne organizoval. Stále tu ostali vybudované mamutie skokanské mostíky. Len pre silné povahy a silné bicykle. Múdrejší ich obchádzjú. Prvá lesná časť zjazdu je vcelku v pohode. Druhá časť je po lúke. Pekné ale technicky nezaujímavé. Tretia časť je už skutočný singel v lese. Nikto koho poznám ho nedal na prvý pokus. Fakt výborný singláč zo všetkým čo k tomu patrí. Ale pozor, nie je to flow! Budeš musieť zabojovať. Skončíš v jednej z dvoch ustanovizní. V krčme v Podkoniciach alebo v nemocnici v Podlaviciach. V prvom prípade určite nevynechaj lyžiarske múzeum.

Z Podkoníc hrebienkom ponad dolinu Moštenice smerom na Lupčiansky hrad. Na zámockých lúkach je skrytý vjazd do lesa. To je Vendov trail. Umelý singláčik s vybudovanými klopkami a skokami. Niektoré sú dosť jedovaté. Skončíš v krčme v Slovenskej Ľupči. Kto má dosť môže to zabaliť. Kto má chuť baví sa ďalej.

Cez Hron a popri cigánskej osade (zahraničný západniari budú v šoku) stúpaš smer Chotárne. Odbočíš k obecnej chate Lopušiny. Malebným singláčikom zarezaným v strmom svahu vystúpaš na zbojnícku lúku. Tu skryto začína vyborný singel zvaný ku Skale. Najprv viac menej vodorovne a na záver vážne strmo dole. Pár zákrut prejdeš v kontinuálnom šmyku, prehupneš pár koreňových pasáží. Je to taký poloflow. Keď si už myslíš, že si vyhral, príde posledná ľavotočivá 180-ka a väčšina tačne zem. Skončíš impozantne pod veľkou skalnou vežou. Do krčmy je to 5 min. Silnejší ale idú do krčmy do Poník.

Dolinou Suchej Driekyňe sa presunieš nad dedinu Poníky. Modrá značka je taký útulný nenáročný flow singláčik, ktorý ale stojí za tú námahu. Skončíš v krčme v Poníkach.

Malebnými lúkami s rozvinutým pastierstvom ku kolibke nad Úvozom. Toto je naozaj krajinovo nádherný úsek. Lesíky, lúčky, výhľady a na záver perfektný singel zjazd ku skalnej veži kde si už bol. Tentokrát z druhej strany doliny. Ak si ho chceš užiť, nerúť sa rýchlo. Hľadaj stopu. Najlepšie urobíš ak sa budeš držať pravého okraja, akoby hrebienku úžľabiny, ktorá ukazuje smer. Na prvý krát sa ľuďom tento singel nepáči, pretože nepočúvajú moju radu a idú stredom úžľabiny. Ale keď ma poslúchneš, vyžmýkaš z tohto singla to najlepšie. Alea Iacta Est.

Naše overené cyklotúry

Trasy, ktoré sme zaradili do nášho výberu vyberali bikeri pre bikerov.

26 km
↑ 850 m ↓ 850 m
Pohodová jazda s krásnymi scenériami a výborným singel zjazdom.
63 km
↑ 1.500 m ↓ 1.500 m
Okrajom krátera stratovulkánu. Ak aj nestretneš medveďa, jeho hovno na chodníku neprehliadneš. Epický zjazd.