Ľubietovské bane

Slovenská Ľupča
34 km
↑ 800 m ↓ 800 m
4-5 hod.
953 m Ľubietovská Vysoká
365 m Slovenská Ľupca
99,9 %
●●○
●○○
Ľubietová, 12 km Lučatín 28 km
1.Lake with waterfall 2.Mine shaft
Ľubietová, Lučatín
Harmanec 1:50.000 N.22

Lesná cesta / Forstweg / Dirt19 km56 %

Chodník / Pfad / Trail5 km15 %

Asfalt / Asphalt / Tarmac10 km29 %

Tlačenie / Schieben / Push0 km0 %

Spoznaj chodníčky, ktoré pred stáročiami vychodili nohy baníkov ťažiacich zlato a iné drahé kovy. Okrem iného navštíviš malebné jazierko s vodopádom a ocitneš sa v hlbokej, tmavej starobylej banskej šachte.

Začínaš za mostom cez rieku Hron pri cigánskej osade. Príjemnou lesnou cestou nastúpaš 250 metrov až do sedla Chotárne. Pokračuješ plus/mínus nula hrebeňom skoro až do dedinky Povrazník. Na tom správnom mieste, ktoré je správne vieme iba my :-), odbočíš nečakane vľavo do lesa. Spočiatku nepekná zarastená lesná cesta ťa za chvíľu príjemne prekvapí. Zmení sa na rozkošnýa prírodný úzky singel vedúci uzučným hrebienkom ponad hlboký zarez. Nájdeš tu všetko čo máš rád. Takmer kolmý drop dohora aj dodola, kľučkovanie pomedzi stromy či prejazd skalnou bariérom. Prefičíš plytkým horským potôčikom a na dohľad máš bývalé slobodné kráľovské mestečko Ľubietovú. Ešte pred záverečným zjazdom nezabudni odbočiť k jazierku s vodopádom. Budeš prekvapený jeho tajomnou krásou. V Ľubietovej odporúčam v každom prípade jedno – dve čapované ale neobišiel by som ani obhliadku miestnych kostolov a pekne zrekonštruovaného historického námestia.

Pokračuješ cez miestu časť Podlipa. Nad ňou sa nachádza novo vybudovaný banský skanzen s náučným chodníkom. Odporúčam ti urobiť si k nemu malú odbočku. Zaplatíš za to síce krátkym úsekom kde bicykel musí na chrbát ale rozhodne to stojí to za to. Bude ti dovolené vojsť do hlbín zeme, pohladkať netopiera a zasa vyjsť na svetlo sveta. A ako bonus, krátky ale chutný singlík, ktorý ťa privedie až k stovky rokov starým haldám bývalých zlatých a medených baní. Najmä na jeseť má toto miesto skutočne magickú atmosféru.

Z Podlipy drieš strmo asfaltkou až na Starý Majer. Odtiaľto už miernejšie stúpaš veľmi pekným nezalesneným plochým chrbtom až pod vrch Vysoká. Trasa ho obchádza, ale ak ti ostali sily, poradím ti na neho vystúpiť a vrátiť sa späť. Neuveríš, ale tá obludná stojka, ktorú vidíš pred sebou je zjazdná. Chce to iba „roubík do huby“ a nevzdať sa. Keď opäť začneš vidieť, uvidíš krásnu lúku s riedkym brezovým porastom. Nad hlavou už môžeš rozpoznať nevýraznú vrcholovú skalnú vežu podobnú žabe. To miesto má v sebe mystickú atmosféru. V stredoveku tu bola signálna veža a v praveku hradisko s niekoľko tisíc ročným trvalým osídlením. Tesne pod vrcholom začína skrytý asi 2 km dlhý úžasný singlík zakončený vcelku zaujímavým 450 metrovým prepadom v zjazde až k Hronu. Ešte povinný dojazd 6 km po asfaltke a si tam kde si bol na začiatku. Pulvis est et in pulverem reverteris.

Naše overené cyklotúry

Trasy, ktoré sme zaradili do nášho výberu vyberali bikeri pre bikerov.

26 km
↑ 850 m ↓ 850 m
Pohodová jazda s krásnymi scenériami a výborným singel zjazdom.
63 km
↑ 1.500 m ↓ 1.500 m
Okrajom krátera stratovulkánu. Ak aj nestretneš medveďa, jeho hovno na chodníku neprehliadneš. Epický zjazd.